SVĚTOVÍ ČEŠI

Kniha pro desetiletého: Světoví Češi
Akční cena 231 Kč – TADY!

Další z knih, které jsem přečetla společně se svým desetiletým synem. Opět kniha, která zaujala nejen jeho.

Kniha obsahuje 27 životních osudů lidí, kteří pozitivním způsobem proslavili naši zem. Nebudu jmenovat, nahlédněte do obsahu. Přiznávám, že i pro mě byla řada osudů novinkou. Objevitel krevních skupin, průkopník letectví, mistr mostů a betonů, dáma za volantem či krátký životní příběh Vítězslavy Kaprálové jsou moje oblíbené kapitoly, u kterých mi bylo líto, že kniha je určená dětem od 8 let a ne pro starší čtenáře. Já bych zvládla i podrobnější kapitoly:)

Jednotlivé příběhy jsou zpracovány v kombinaci s komiksem. Délka je přesně tak dlouhá, kolik zvládne přečíst i 8 leté dítě. Některé kapitoly četla i moje 7letá dcera.

Kniha pro desetiletého: Světoví Češi

Mého syna zaujal příběh architekta a mecenáše Josefa Hlávka. Jeho osud nás zavedl k budově Porodnice u Apolináře a nejen děti, ale i já jsme opět poznali další střípek z historie Prahy. Sedmiletá dcera si s chutí přečetla příběh vynálezce lisu na kostky cukru.Opravdu nás bavilo se synem hledat další informace k daným osobnostem, či jen dávat pozor, zda nemáme jejich dílo ve svém okolí.

Kniha vede k další diskusi s dětmi – nám otevřela cestu k dalšímu poznání našeho okolí. Nejen Prahu, ale s blížícím se jarním obdobím jsme si naplánovali výlet do Zlína, Mladé Boleslavi či Plzně. Syn si sám našel výstavu Hanzelka a Zikmund – Dvakrát kolem světa v Městském muzeu v Nové Pace. To je přesně ten přesah, který od dětské naučné knížky očekávám. Dobrá kniha pro děti nekončí podle mého názoru přečtením a odložením v knihovně.

Kniha pro desetiletého: Světoví Češi

Kniha splnila moje očekávání – vzbudila v mých dětech zvědavost a touhu dozvědět se více o těchto pozoruhodných osobnostech.
Ilustrace Jiřího Fixla vše usnadňují. Při opakovaném listování synovi stačilo zahlédnout jen komiksovou část a hned věděl, co daný člověk prožil.

První či poslední dvojstranu lze pak využít ke hře, kolik dokážete přiřadit správných jmen. Zkoušeli jsme i po 14 dnech od přečtení a chybovali jsme jen u průkopníka koněspřežky:) Vzhledem k tomu, že pro syna byla většina jmen novinkou, považuji to za velké rozšíření jeho základního přehledu.

Kniha pro desetiletého: Světoví Češi

 Kniha Světoví Češi v naší knihovničce zůstane. Věřím, že se k ní budou vracet. Rozhodně patří mezi knihy, které chci, aby moje děti četly. Nejen, že je pobaví, ale zároveň jim přinese nové znalosti, které k základnímu přehledu patří. Určitě při nejbližší příležitosti pořídíme i díl druhý.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tuto knihu.

 

Leave a Comment