NAROZENINOVÁ KOČKA

Narozeniny naší nejstarší, právě sedmileté dcery, se nesly ve znamení poznávání života lidí se zrakovým postižením.

Prvním narozeninovým dárkem byla vstupenka na Neviditelnou výstavu. Děti do sedmi let včetně mají vstup zdarma, ale ona dostala jednu vstupenku pro dospělého a tedy garantovaný čas pro sebe, jeden na jednoho.

V tomto článku se ale chci věnovat jednomu z hmotných dárků, kterým se stala knížka Narozeninová kočka od Markéty Vítkové.

Markéta Vítková
Narozeninová kočka

Jedná o jednoduchý příběh. Dědeček vymyslel hezký dárek pro babičku k narozeninám, ale jelikož je nevidomý, potřebuje s jeho realizací pomoc od svých vnuků.

Čím nás Narozeninová kočka oslovila?

  • Narozeninová kočka je vhodná jako „první čtení„: jedná se o jednoduchý a velmi krátký text, napsaný většími písmeny. Dcera je schopná knížku přečíst během jednoho večera.

    Ukázka z knihy Narozeninová kočka
  • Příběhu rozumí i menší, školkoví sourozenci. Do jaké míry rozumí abstraktní představě toho, že někdo nevidí, nevím. Ale určitě je oslovuje téma živého zvířete, mazlíčka. Troufám si tvrdit, že si mezi ilustracemi všichni vybírají svého favorita.
  • Ilustrace jsou kombinací rodinných fotek, malůvek i ilustrací. Obrázky na mě působí velmi osobně.

    Ilustrace knihy
  • Knížka je zapojena do projektu Čtení pomáhá. Přiznávám, že tady máme ještě rest, musíme se zaregistrovat a odpovědět na testové otazky.
  • V neposlední řadě se Markétě Vítkové podařilo vybrat dostatek prostředků na to, aby Narozeninová kočka vznikla i v audio a haptické podobě! To je skvělý úspěch, ke kterému moc gratulujeme!

Poznámka na konec: víte, jak je to s používáním termínů „slepý“, „nevidomý“, „slepec“ nebo „osoba se zrakovým postižením“? Určitě doporučuji přečíst si základní postřehy k vývoji používání těchto slov, například tady.

Napsat komentář