ANGLIČTINA S DĚTMI

Angličtinu se moje děti neučí jen ve škole, je pořád kolem nás. Někdy více, někdy méně. Aktivní přístup vnímám jako základní podmínku snahy naučit se cizí jazyk. Starší děti se první slovíčka začaly učit až cca v pěti letech. Nejmladší vlivem starších sourozenců podstatně dříve, ale tohle je čistě osud třetích a dalších dětí v rodině. Pojďte se mrknout, jak podpořit angličtinu doma i bez znalosti angličtiny.

UČÍME SE ANGLICKY S DĚTMI

Nejsem zastánce žádné speciální metody.  Jsem přesvědčena, že na osvojení základní slovní zásoby nepotřebujete patentovaný program. Na rozjezd nám bohatě stačily pohádky v angličtině, Baby English (dnes už zdarma na YouTube) a BritishCouncil YouTube kanál. Školáci později přidali DuoLingo.

S nejmladší teď občas koukneme na Caitie´s classroom (odkaz pod fotkou).

Pro předškoláky i mladší školáky od písniček po tvoření.

Neméně důležité jsou podle mě dvojjazyčné dětské knihy, a to i přesto, že svým dětem souvislý text v angličtině nečtu (můj přízvuk je to poslední, co by v souvislosti s angličtinou měly slyšet).

ČTEME DVOJJAZYČNÉ KNIHY PRO DĚTI

Knihy dětem nenutím ani nevystavuji na zvláštní poličku, osvědčilo se mi je nechat volně ležet někde v okolí gauče v obývacím pokoji. Opakovaně se tak ke knize zejména školáci dostanou dříve, než jim o ni stačím říct.

Neznámá slova z textu, který má dítě zájem si přečíst, rozšiřují slovní zásobu rychle a spolehlivě. Podle situace a věku dítěte v případě zájmu výslovnost řeknu já nebo překladač v mobilu. I díky krásným dvojjazyčným knihám se nám jejich vnitřní motivaci podařilo neztratit ani během prvního stupně základní školy.

Poslední novinkou z řady dvojjazyčných knih u nás doma je poetický příběh o chlapci, který je ohromen krásou sněhových vloček. Knihu jménem Tanec sněhové vločky – Dance of snowflake napsal Oleg Chaklun a nádhernými ilustracemi doplnila oceňována ukrajinská ilustrátorka Julia Pilipchatina.

TANEC SNĚHOVÉ VLOČKY – DANCE OF SNOWFLAKE

Českoanglická kniha pro děti

Kniha udělá radost malým předškolákům i školákům.

Jedná se o bohatě ilustrovanou knihu, každý odstavec v obou jazycích. Začátečníky v angličtině neodradí, naopak podpoří, neboť textu je přesně tak akorát. Pořád je to příběh, který má svůj vývoj.

V české verzi je kniha ideální na všední večer, kdy máte pocit, že dnes se čtení před spaním už nestihne.

Přála bych si víc takových knih…Věřím, že právě tudy vede cesta, jak si děti mohou rozšířit slovní zásobu, aniž by zapisovali slovíčka do sešitu a učili se je zpaměti bez znalosti kontextu používání.

Českoanglická kniha pro děti

Více info o knize najdete na stránkách eshopu nakladatelství Pierot.

A co Vy? Máte svůj tip na cokoliv týkající se výuky angličtiny u dětí? Sdílejte, za Vaše tipy budu vděčna. Ty naše budu postupně sdílet v kategorii článků UČÍME SE ANGLICKY.

Možná Vás budou také zajímat i další dvojjazyčné knihy, o kterých jsem už na blogu psala.

http://3dmamablog.cz/2018/03/29/v-co-veri-nelly-butterfly/

http://3dmamablog.cz/2018/02/22/khoa-le-medunka/

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tuto knihu.

Českoanglická kniha pro předškoláky i školáky

2 komentáře u „ANGLIČTINA S DĚTMI“

  1. U nás bude pod stromečkem Albi tužka s hravou angličtinou, tak doufáme, že bude mít úspěch a něco se i naučíme ;).

    Odpovědět

Napsat komentář