SMALTUM – TVOŘÍME S DĚTMI

KDYŽ V PRAZE PRŠÍ NEBO MRZNE

Můj vztah k Praze se právě teď díky našim pravidelným procházkám postupně mění….není plná turistů a není jen pro turisty. Za chladného počasí je kombinace svařáku a pražských uliček velmi přijatelná pro rodiče, ale co děti? Minulou neděli jsme přijali pozvání a procházku na Malé Straně jsme zakončili návštěvou dílny, kde si vymrzlé děti namalovali hrnky na letní kempování. Pojďte se mrknout.

Umělecká dílna se smaltem se nachází v ulici Karmelitská, jen kousek od Malostranského náměstí. Půjdete-li na procházku podle knihy S Orlíkem Prahou – Malá Strana, je dílna příjemná zastávka cca po 2/3 trasy. Pro naši nejmladší je delší zastávka během procházky v chladném počasí rozhodně nutnost.

Detailní popis procházky na Malé Straně a naše úpravy oproti navrhované trase už brzy najdete tady na blogu. Ale zpátky k dílně!

Jediné, co potřebujete je rezervovat si termín – místo u stolu. Vše potřebné včetně zástěr pro malé i velké bude připraveno. S menšími dětmi si vyhraďte dostatek času, min. 1,5 až 2 hodiny.

Rozdíl mezi malováním keramických a smaltovaných hrnečků je daleko větší, než si kdokoliv z nás uměl představit. Pracovníci v dílně mají však velké pochopení pro začátečníky i malé děti. Velkou výhodou oproti malování keramiky je možnost opravy, tj. nelíbí se Vám právě namalovaný motiv? Nepovedl se Vám podle Vašich představ? Není problém – stačí omýt vodou a začít znovu. Nespočítám kolikrát takhle postupovala moje prostřední dcera i já sama.  A nejen my dvě, ale i zbytek rodiny začínal minimálně dvakrát.

Po vyzkoušení všech možných způsobů malování se nám u nejmladší dcery osvědčilo rytí do barvy. Po nanesení barvy a její vyfenováním (rychlejší uschnutí) se nám osvědčilo nakreslení jejího požadovaného tvaru do barvy a ona sama poté očistila nepotřebnou část barvy. Cokoliv jiného bylo v podstatě nad její schopnosti – i tak má ale hrníček podle svých představ.

Stejně jako ostatní. Nejvíce se dařilo nejstaršímu synovi, který začínal pouze 2x, a víceméně ihned objevil nejen i způsob, ale i ideální barvu. Každá z nabízených barev se trochu liší v konzistenci, což se pak odvíjelo na naší úspěšnosti. V našem případě se nám hůře pracovalo s modrou barvou, naopak zelená barva, kterou použil právě nejstarší syn „se chovala“ na hrnečku daleko lépe.

Zastavení v této dílně na konci výletu pro nás znamenalo příjemnou tečku za společně stráveným nedělním odpolednem.

Nejenže jsme si vyzkoušeli něco nového, ale máme každý svůj originální hrneček, který nás bude doprovázet na našich cestách, nejen letošních.

Loni při kempování ve Švýcarsku a Slovinsku nám přesně tyto hrnky chyběly. Děti se těší, že mají snadno rozpoznatelné hrnky i na skautský tábor.

Další tipy pro poznávání Prahy najdete tady.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

1 komentář u „SMALTUM – TVOŘÍME S DĚTMI“

Napsat komentář