KNIHY PRO ŠKOLÁKY

Čistě jen ve zkratce inspirativní seznam knižních tipů pro starší školáky. Všechny tyto knihy přečetl můj nejstarší syn (5.třída) během měsíce, některé z nich i já sama.

Většinu knih jsme měli půjčené z knihovny, pouze 1 knihu jsem koupila a 2 knihy jsem si vybrala v rámci recenzních výtisků. Odkazy pod titulní stránkou vedou přímo do online knihkupectví nebo eshopu nakladatelství, kde najdete podrobnější informace k jednotlivým knihám.

Knihu 14 – 14 Přátelství napříč staletími je příběh, který si rozhodně nenechám ujít. Syn ji přečetl za dva večery, nemohl se od ní odtrhnout, dvakrát mě umluvil na prodlouženou večerku 🙂

Anotace: Hadrien a Adrien jsou dva třináctiletí kluci, kteří žijí ve Francii a mají podobné problémy ve škole, doma a i s dívkami. Od sebe je dělí jen jedna věc: Hadrien žije v roce 1914 a Adrien v roce 2014. Jejich osudy se propojí, když si začnou díky tajemné schránce posílat dopisy. Nejdříve vůbec netuší, že jejich dopisy putují časem. Když si Adrien uvědomí, že Hadrien žije v minulém století, rozhodne se ho varovat – blíží se první světová válka a jeho kamarád se musí za každou cenu ukrýt!

Knihu si vybral syn v knihovně sám, přečetl během týdne. Nečetla jsem, ale podle nadšení syna si troufnu doporučit, nejspíš „klasika“ pro jeho věkovou kategorii.

Anotace: Mladý bílý tygr Rádža je předurčený k tomu, aby v budoucnu vládl celé džungli. Vždy však existovaly temné síly, které usilovaly o jeho život. Jeho největším nepřítelem je nynější vládce pralesa Železný spár. Díky proroctví má oprávněné obavy o svoji moc a pro její udržení neváhá udělat cokoli. Když Rádžu Železný spár objeví, mladému tygrovi nezbývá nic jiného, než prchnout. Se svým věrným společníkem gekonem Biruem se vydávají k ostrovu Stínových válečníků, kde by měla být dokončena jeho přeměna ve velkého lovce. Cesta je ale dlouhá a džungle plná nástrah a nebezpečí…

Kniha Zločin na starém městě pražském byl součástí společného vánočního dárku pro celou rodinu. Přečteno obratem. Já i on. Detektivky milujeme.Anotace: Dobrodružný detektivní román odehrávající se za života významného českého malíře Jakuba Schikanedera. K pátrání po původci smrti mladé dívky, která zemřela v důsledku pádu z pavlače, přispěje sám Jakub, jenž se stal v dětských letech svědkem této tragédie. Jakubovi se děsivá událost vryla hluboko do paměti, a když po mnoha letech potká osobu, která u ní také byla přítomna, vybaví se mu další vzpomínky. Co se vlastně tehdy stalo? Samotný děj příběhu nezachycuje jen složité pátrání, ale i život dodnes oblíbeného a uznávaného Jakuba Schikanedera (1855-1924), jehož známým obrazem je právě Vražda v domě. Neméně zajímavé jsou i reálie jeho doby – výzdoba Národního divadla, zakládání a existence vlasteneckých spolků a časopisů, vznik „národní“ literatury atd. Čtenář tak pozná hlavní představitele kultury jako lidi s chybami a nedostatky, ovšem i jako ty, kteří neobyčejnou vůlí, talentem a nadšením pracovat pro vlast překročili vlastní stín.

Stejně jako další knihy o doktoru Proktorovi byla i tato poslední přečtena během několika dní. Já jsem nečetla, ale vzhledem k tomu, že tohle je dlouhodobě synova oblíbená série, neváhám doporučit.Anotace: Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají. Před tím, než ale Vánoce zachrání, se musí vypořádat i s vánočním skřítkem, který nadělování dárků dávno pověsil na hřebík. Do Štědrého dne přitom zbývá jen pár dní a čas letí jako splašený…

Kdo by v létě myslel na Vánoce jsem si přečetla i já. Jediná kniha na seznamu, u které ještě zvážím její nákup – další dvě čtenářky doma si ji určitě rády přečtou a navíc podrobně zpracované téma vánočních zvyků v různých zemích po celém světě je rozhodně magnet na pravidelné návraty ke knize (součástí knihy je samostatný sešit).

Anotace: Honzíkovi je jedenáct a kromě astmatu ho netrápí vůbec nic. Zajímá se o vlajky z celého světa a přeje si jen tři věci: pejska Zrzka, strávit léto u dědy na venkově a jednou se stát cestovatelem. Jenže s přáními se musí nakládat opatrně. Splnit se totiž může téměř všechno, zvlášť když se Honzík nedobrovolně ocitne v chorvatském hotelu, co vypadá jako pyramida. A v pyramidách se přece dějí neuvěřitelné věci! Pssst… o tom se nesmí mluvit! Cosi tady totiž podléhá přísnému utajení.

O poslední novince v sérii Velikáni do kapsy – Božena Němcová očima kluka, který nechtěl číst Babičku,  jsem psala nedávno tady na blog. Stejné nadšení zaznamenal i Tomáš Garrigue Masaryk.

Co má vědět správný Čech je kniha, kterou syn četl v rámci přípravy na příjímací zkoušky na osmileté gymnázium. Určitě se k ní tady na blogu ještě vrátím podrobněji.

Anotace: Znáte celou českou hymnu a kolik má slok?
Víte, jaké jsou naše státní symboly a co znamenají?
Kolik máme státních svátků a proč je slavíme?
Nebo kteří Češi a jaké vynálezy se celosvětově proslavili? 

V této knížce se dozvíte odpověď nejen na tyto otázky, ale také spoustu dalších zajímavostí a střípků z naší historie. Máme právo být hrdi na to, co jsme v historii dokázali, kam jsme posunuli hranice vědy a techniky, hranice lidských možností ve sportu, co jsme dokázali v umění.Tato kniha pro vás jistě bude inspirací a připomene vám, proč být hrdý na to, že jsem Čech, a jací Češi byli a jsou kabrňáci!

Jedna z deseti nejlepších dětských knih podle časopisu TIME –  Zpověď Jonatána Papírníka na mě ještě čeká, syn přečetl obratem.

Anotace: Nevšední dobrodružství chlapce, který nečekaně zjistí, že existuje pouze v představách malé holky.Jonatán Papírník je přesvědčený, že ho všichni nenávidí. Učitelé, spolužáci, jezevčík… a možná i rodiče! Jediný, kdo ho má opravdu rád, je jeho dvojče, sestra Florentýna. Nevšímavostí svého okolí se Jonatán hodně trápí, ale pak jednoho dne potká v parku na kolečkových bruslích Kovbojku, která mu zcela změní pohled na svět… Díky ní, Ponožce Smraďošce, Všeckovi, panu Žalostňákovi, Strašáku strašlivému a Magickému Mořici začíná Jonatánovi zábavné hledání jeho pravého já.

Ano, je jich opravdu hodně. Vášeň pro knihy bude mít nejspíš v genech, na druhou stranu společným výběrem knihy zejména na začátku fáze „čtu už sám“ jsme ho takříkajíc nasměrovali na upřednostnění knihy před televizí či pc. Nemyslím, že by to byla moje zásluha – já jen připravila vhodné prostředí: doma je dostatek zajímavých knih a odpočinek neznamená automaticky pasivní sledování televize ani pro nejmladší.

Časté návštěvy knihovny mají také určitě svůj velký vliv. Zejména centrální pobočka Městské knihovny v Praze má pro tuto věkovou kategorii velký výběr knih, včetně posledních knižních novinek. Cesta do školy vlakem trvající 20 minut se také v průběhu školních let ukázala jako ideální čas na čtení.

A neodpustím si poznámku – opravdu obezřetná jsem při pohledu na některé současné bestsellery pro tuto věkovou kategorii. Spousta obrázků, málo textu a primitivní děj rozhodně nepodporuje pravidelnou četbu – opakovaně jsem ve svém okolí svědkem, že jakmile dítě „uvízne“ v této sérii knih horkotěžko se vrací k smysluplnému textu.

Další tipy na knihy pro starší školáky najdete zde.

A co Vaši skoro náctiletí? Jaké knihy právě teď čtou? Budu vděčna za Vaše tipy.

Napsat komentář