RODIČE A DĚTI

Pocit, že knížek o výchově dětí jsem přečetla více než dost, mám pořád. Přesto se k nim občas vracím. Nikdy neříkej nikdy – další knižní tip je překvapivě opět na knihu o výchově a rodičovství. Četla jsem ji, resp. její část už krátce po narození druhorozené. Řadu věcí vím a žiju – občas však pochybuju o správnosti své cesty.

RODIČE A DĚTI

Díky nabídce online knihkupectví Knihcentrum.cz jsem se rozhodla osvěžit si paměť a připomenout si základní východiska na mé rodičovské cestě. 

Autorem knihy Rodiče a děti je Prof. Zdeněk Matějček, který zastával názor, že základem dobré výchovy je něha a vřelost, dobře trávený společný čas a sdílení prožitků. Souzním od začátku až do konce.

Kniha na 351 stránkách v rámci 8 hlavních témat provází životem dítěte a rodičů od narození až do dospělosti. Je tak vhodná pro rodiče dětí všech věkových kategorií. Před lety jsem poslední blok nazvaný „Ach, ta mládež“ nejspíš vynechala. Letos se k ní asi budu vracet často – nejstarší oslaví 11 let.

Z knihy jednoznačně „dýchá“ klid a pocit jistoty. Narozdíl od řady online lekcí o výchově dětí nemám pocit, že autor je přesvědčen o jediném správném postupu. Chybovat mohou děti i rodiče.

Opravdu zajímavé jsou okomentované dětské kresby, zvlášť pokud doma máte dostatek obrázků od tří vlastních dětí. 🙂

Online knihkupectví KNIHCENTRUM.CZ ji v této chvíli má za akční cenu 238 Kč.

Kromě této knihy Rodiče a děti souzním i s knihou Jednoduché rodičovství.

A poznámka pod čarou…..

——————————————————————————————————————–

JE KURZ O VÝCHOVĚ NUTNOSTÍ?

Už jsem tady někde psala – nejsem zastáncem online kurzů o výchově dětí. Rozumím tomu, že někdo si dal tu práci a vybral podle svého soudu to „nej“ již napsané či řečené, ale jsem přesvědčená, že základ rodičovského přístupu (ať už si pod tím každý představí tu svoji definici) je v několika již vydaných knihách a pak už jen záleží na nás samotných a našich dětem.

Ty nejúspěšnější online kurzy o rodičovství rozhodně doporučuji jako lekci o marketingu. Podíváte-li se na jejich postup skrz online styčné komunikační křižovatky pro rodiče – musíte uznat, že řada prodejců čehokoliv jiného by se od nich mohla učit.

Shodná situace je při nákupech před příchodem prvního dítěte –  nakoupíte řadu „potřebných“ zbytečností. A stejně tak otázka nejlepšího rodičovského postupu nás bude doprovázet až do dospělosti dítěte. Při každém těžším období jsme každý více či méně ochotní zaplatit „cokoliv“, jen aby…….(doplňte cokoliv podle své současné situace – online kurzů či ebooků jsou desítky).

Věřím, že to není třeba.

Mě osobně daleko více inspiruje sdílení a osobní přenos zkušenosti v rámci rozhovoru s rodičem v podobné situaci jako jsem já sama. Reálný rozhovor, nikoliv online diskuse. Popis a následné vyřešení rodičovských problémů je na sociálních sítích (a internetu vůbec) často velmi vzdáleno každodenní realitě života s dětmi. Zažil asi každý, ne?

Pro inspiraci pro Váš hlavní směr na rodičovské cestě Vám podle mého názoru bude bohatě stačit kniha Rodiče a děti a pár dalších:-). Pak už jen záleží jen na Vás – jak Vy sami přistupujete ke svému životu a spokojeně/nespokojeně žijete svůj život.

Znáte dokument Děti bez lásky?

Mohlo by Vás zajímat:
Jednoduché rodičovství
Seznam knih o výchově a rodičovství

………To není věda, která by se dala dělat, přenést teda do té praxe. Mně tak vadí, když se někdy říká, že prostě řidič, má-li řídit auto, tak musí projít kurzem a musí strávit tolik a tolik hodin, naučit se s tím autem všecko možné. A rodiči se stáváme, aniž tedy jsme nějaký kurz prošli, že by teda bylo dobře, aby nějaké kurzy byly. Ano, bylo by možná dobře, kdyby byly takové kurzy. Ale vztah k dětem a ty základy výchovy jsou nám dány od přírody. My prostě se těmi rodiči stáváme, poněvadž jsme takovými byli od pravěku. A po statisíce let nás bylo pěstováno, kultivováno a do nás zaséváno mnoho z toho, co předáváme dál a my tomu neutečeme. My prostě buďto děti máme rádi, nebo nemáme rádi, a to je to podstatné. Buďto je chceme, nebo je nechceme a na tom závisí to ostatní. Rozhovor Václava Moravce s Prof. Zdeňkem Matějčkem

A co Vy? Absolvovali jste některý z kurzů o výchově? Doporučíte některý z ebooků? Jste autorkou některého z nich? Sdílejte! Do stejného cíle mohou vést různé cesty.

2 komentáře u „RODIČE A DĚTI“

Napsat komentář