ZIMNÍ VÝBAVA NEJEN PRO DĚTI

Sice je už polovina zimy za námi, ale jarní prázdniny před námi a ověřené tipy na zimní vybavení nejen pro děti se určitě ještě mohou hodit. Letošní zima je pro nás desátá ve znamení „na horách s dětmi“. Vybrala jsem to lyžařské vybavení, které se u nás osvědčilo a neváhám jej doporučit dále. Pojďte nahlédnout.

Důležitější než samotné vybavení je podle mého názoru samotný přístup k dětem, tj. „lehkost bytí“, pozitivní motivace a dobrá nálada celé rodiny. Správné místo, kde si každý člen rodiny najde to, co ho baví – kde se „realizuje“ je podle mých zkušeností neméně důležité.  Dlouhodobě není udržitelné, aby část rodiny lyžovala a druhá se snažila vydržet pod svahem co nejdéle.

Ačkoliv naše děti zimu milují a chtějí lyžovat, důležitější bylo a vždycky bude, aby si čas venku užili v zimě stejně jako v létě. Dobré vybavení tomu může pomoci, ale není nejdůležitější.

Ale zpátky k vybavení.

Lyžařská helma – kupujeme nové, počítáme s tím, že je budou používat všechny tři děti. Naše první helma značky Alpina je koupená před sedmi lety. Pořád jako nová, i přesto, že je používána každou zimu. Brýle se osvědčily stejné značky jako helma, protože opravdu sedí. Rozdílnost značek mezi helmou a brýlemi u dětí vedla k tomu, že brýle tak úplně neseděly. Já sama mám helmu i brýle jiné a nevadí mi to, ale u dětí byl pořád nějaký problém – buď s helmou nebo s brýlemi.

Letos pro prostřední (nosící dioptrické brýle) zvažujeme helmu s integrovaným štítem, varianta brýle pod lyžařskými brýlemi se v jejím případě moc neosvědčila. Máte zkušenost?

Lyžařská kukla – i přes informační vichřici o nutnosti té nejlepší, nám se osvědčily cenově přijatelné kukly od Litexu. Stojí okolo 200 Kč. Tipla bych, že některé z nich jsou s námi cca 5 či 6 sezón a pořád parádní. Neslyšela jsem, že by někomu byla zima. Já sama ji mám taky, nemůžu si stěžovat.

Dětské funkční prádlo – netvrdím, že máme všechny značky, ale v podstatě se k tomu blížíme. V době výprodejů se k nám dostaly i značkovější kousky, stejně jako základní kousky ze Sportissima či Lídlu. Pro potřeby děti tohle jako nutnost nevidím, neboť nejsme každý týden na svahu.  Nejsou vrcholoví sportovci…budou sáňkovat, lyžovat, válet se ve sněhu, popř. skákat na lyžích. Důležité je, aby „jim nefoukalo na záda“, ale to je asi tak vše.

Lyžařské podkolenky – i obyčejné bez vlny dobře slouží. Nejmladší ještě hodně sáňkuje, do lyžáku ji bereme náhradní. Obsah vlny v lyžařských podkolenkách u dětí Vám nezaručí, že dítě bude ze zimy nadšené.

Lyže – zvlášť ty nejmenší velikosti se nebojíme kupovat bazarové. Bazarové nejmenší lyže byly každý rok u nás používané po dobu 7 let. Vyplatily by se už jen při dvou dětech. Záleží, kolikrát jste na horách. My jsme s malými dětmi byli častěji než teď.

Pro nejstaršího jsme letos poprvé půjčili lyže na celou sezónu od půjčovny, která přijede před Váš dům s dodávkou naplněnou nejrůznějšími velikostmi lyží, lyžáků a hůlek. Dítě zváží, lyže nastaví. Vy musíte po sezóně vrátit osobně na pobočku. Strach, že lyže nebudou nic moc, byl zbytečný. Syn má letos asi nejlepší vybavení na lyže, které kdy měl. Cena s Ikea kartou byla okolo 1800 na celou sezónu.

Snažíme vyhnout hojně doporučovaným půjčovnám na svahu. Není nic horšího, dorazíte-li konečně na svah a postavit se i s dětmi do řady do půjčovny. Zdá se to být jako drobnost, občas to i vyjde, ale pár takových front (půjčovna, záchod, skipasy, vlek) a už na týdenní zimní dovolenou v ČR nejezdíme. Rádi bychom, ale zatím nevíme o místě, kde by nebyly davy a opravdu vše fungovalo, tj. zázemí pro rodinu s dětmi by opravdu existovalo. Jsem pevně rozhodnuta letos alespoň jeden lyžařský areál v ČR minimálně na víkend opět zkusit, nemáte tip?

Lyžáky – roky jsme doma měli jen 3 páry rostoucích lyžáků ROCES IDEA. Teď už nejstarší má dávno daleko větší číslo bot, ale nejmladší a prostředí pořád mají rostoucí. Nemůžu si je vynachválit. Holky je mají 3 sezóny, syn ty poslední měl jen 2 sezony. Ale i tak. Lyžáky se dobře nejen nastavují, ale i obouvají. Neřešili jsme s nimi za celou tu dobu žádný problém.

Lyžařská bunda + oteplováky – nejedeme v kombinézách, protože jsou na nás moc komplikované:-), ale stejně jako u termoprádla, nemáme svou oblíbenou značku.  Oteplováky do cca 8 let máme ty nejobyčejnější z obyčejných a není na nich nic špatného. Funguje v podstatě vše, nic nebylo výrazněji ihned mokré.

Mám srovnání s Reimou – ve dvou různých velikostech jsme měli bundu i kalhoty. Pořídila jsem u nejmladší, když ji bylo 9 měsíců. Měla jsem pocit, že tráví v zimě venku daleko více času než její starší sourozenci. Navíc začínala chodit. Ano, souprava fungovala skvěle, ale že bychom díky ní venku trávili více času než obvykle? Nejsem si jista. Stejně tak v necelých 3 letech. Souprava udělala stejnou službu jako kterákoliv jiná. Po určité době dítě stejně mění aktivitu a jde do kočárku spát či na jídlo. Netráví 12 hodin venku na sněhu, takže kvalitnější úroveň materiálu nemáte šanci zjistit, protože na začátku se oba chovají stejně.

Rukavice – tohle je asi jediná věc, kde na Reimu nedám dopustit. A nejspíš základ našeho úspěchu, který znamená, že děti se na hory těší. Rukavice jedině Reimy, minimálně u dětí do 6ti let. Máme v nejrůznějších velikostech, už ta nejmenší vydržela v našem případě více než jednu sezónu.

Páteřák je pro moje děti povinnost stejně jako helma. Velikost se dá přizpůsobit, takže zatím se jednalo o jednorázovou investici a jen před sezónou měníme nastavení.

A co já?

Roky jsem řešila skvělé vybavení jen pro děti. Svůj základ jsem měla. Loni přišel čas na změnu první.

Novou lyžařskou bundu pro sebe si pořídíte tak, že sbalíte celou rodinu na týden na hory do Rakouska a do auta si sednete v kabátu. To, že nemáte lyžařskou bundu zjistíte až daleko za hranicemi. Nezbývá Vám nic jiného, než si jet koupit bundu do nejbližšího outletu v Itálii. Hlavně, že balíte podle skvělého seznamu na zimní dovolenou. Ale bunda je to parádní! Francouzskou značku Lafuma běžně ve výběru nemám.

Druhý čas na změnu nastal letos v prosinci – díky blogu jsem dostala nabídku na možnost otestovat české funkční oblečení značky Scutumwear. Přiznávám, že mě to potěšilo, protože moje lyžařská mikina pamatuje opravdu hodně.

Musím uznat, že rozdíl to byl. Kromě všech funkcí uváděných výrobce já musím dodat, že tohle triko zešťíhluje!! Já, která úplně nevyhledávám upnuté věci na tělo, jsem po dlouhé době měla pocit, že v tomhle triku se nemám za co stydět. Vídeňský řízek jsem si letos na svahu dopřála bez výčitek.

Loni jsem si z hor přivezla slušnou depku. Měla jsem pocit, že už fyzicky nestačím nejstaršímu synovi. Přece jen pocit odpovědnosti je u mě daleko větší –  lyžuji daleko opatrněji než kdysi dávno. Na druhou stranu i tehdy, chtěla jsem jej loni „dohnat“ nestačily mi síly. Letos? Lyže mě poslouchaly a neříkám, že pořád, ale dost často jsem měla pocit, že ještě nepatřím do starého železa. Možná to kvalitní vybavení začíná být důležité s rostoucím věkem:) 

Každopádně stačilo triko Scutumwear s dlouhým rukávem a bunda. Žádná mikina není třeba. Prodloužený střih trika ocení každý, kdo učil své dítko lyžovat.Těší mě hodně, že je vyrobené v ČR. Navíc díky kvalitě materiálu nemám pocit, že bych na sobě měla umělinu. Je lehké a příjemné už jen na dotek.

Vzhledem k tomu, že mi tohle triko na rozdíl od dětí vydrží roky, cena odpovídá. Sama jsem zvědavá, jak dlouho budeme jezdit.

Naše paní domácí z apartmánu v Rakousku přestala lyžovat v 70 letech, pak už „jen“ běžky.

Nejmladší skoro pětiletá už jezdí i sama na vleku, takže nám po letech nastávají „zlaté časy“. Konečně. Těším se. A co lyže a Vy? Máte tip na lyžařský areál pro rodiny s dětmi? Sdílejte, inspirujme se navzájem.

Náš tip na náš oblíbený lyžařský areál pro rodiny s dětmi v Rakousku je tady. Letos sice zrušili skokanský svah pro děti, ale vylepšili lanovky a zvětšili dětský koutek pro děti, kde Vám zdarma pohlídají děti v době od 10,00 do 15,00 hod., popř. si zde můžete strávit čas s dítkem Vy.

2 komentáře u „ZIMNÍ VÝBAVA NEJEN PRO DĚTI“

  1. Zajimave, diky za tipy! U nas zatim luzuji 2 deti a vybaveni maji od hlavy az k pate Decathlon. Objednavame online..

    Odpovědět

Napsat komentář