SAMAJA – ZVĚDAVÁ PLANETA

Tuhle hru máme doma od loňských Vánoc – byl to společný dárek pro všechny tři děti, tehdy ve věku necelých 4, 7 a 9 let. S odstupem času, nespočetně zodpovězených otázek můžu zodpovědně veřejně prohlásit…tohle je hra, která nejenže bude bavit Vaše děti i Vás, ale zároveň má přidatnou hodnotu – otevírá diskusi v rodině i na témata, ke kterým se spolu s dětmi jen tak lehko nedostanete.

SAMAJA – ZVĚDAVÁ PLANETA

Ne všechny děti jsou tak otevřené a upovídané jako moje prostřední dcera. Je spousta věcí, které můj syn nepovažuje za důležité sdílet právě se svojí matkou. Oba tato hra baví, oba chtějí na otázky odpovídat, oba jsou zvědavi, co na danou otázku odpovím právě já.

V této chvíli nejmladší – čtyřletá svými odpovědi na některé otázky dojímá nejen mě, ale i své sourozence. Nahlas vyřčený její obdiv ke starším sourozencům pohladí po duši často zejména toho, který si jen pár minut předtím myslel, že právě ona mu dělá jen vše naschvál.

Hra je určená dětem od 5 let, minimální počet hráčů je 2.

Obsahuje herní plán, figurky, kostku (u nás nahrazenou kostkomatem) a nejdůležitější část – karty s otázkami. U části otázek znáte odpovědi ještě dříve, než je děti vysloví. U ostatních budete s napětím čekat na odpověď. Zajímavé je sledovat vývoj odpovědí v čase. Není třeba se bát, že děti odpovídají na stejné otázky pořád stejně. Zejména mladší školní děti i naše školkačka jsou ovlivněné při odpovědích zážitky z daného dne či týdne, náladou doma či náročnou situací mimo domov.

Hra rozhodně přináší nové témata k diskusi v rodině. Byly dny, resp. hry, kdy mě odpovědi dětí opravdu překvapily. Na druhou stranu právě díky této hře jsme si daný problém či téma mohli objasnit. Přiznávám, že ne všechny otázky by mě napadlo klást svým dětem. Není však ani jedna z nich, na kterou bych nechtěla znát odpověď právě od svých dětí. Stejně tak moje děti čekají s napětím na každou mou odpověď.

Hru rozhodně nehrajeme každý den. Zahrajeme si ji jednou za měsíc? Někdy možná dvakrát, občas třikrát. Mě osobně vždy některé odpovědi překvapí, a to i přesto, že se svými dětmi trávím spoustu času. Ke hře se rádi a pravidelně vracíme. Určitě s námi ještě nějaký ten rok zůstane.

Více info o hře najdete zde.

A jaká hra je oblíbená u Vás doma?

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

 

Napsat komentář