ŠVÝCARSKO S DĚTMI

Letní toulky Švýcarskem
aneb aktivní rodinná dovolená s dětmi

Postup do druhého kola ve výzvě o cestu do Švýcarska na Blogerkach.cz mě hodně překvapil. Moje první výzva a hned postup do druhého kola, které znamená psát dál o našich plánech…. radost velká… jedno velké ALE mi však běželo hlavou… Jakékoliv cesty s třemi dětmi znamenají neustálou improvizaci a změnu plánů. Jak mohu teď zveřejnit náš plán míst, které chceme vidět…. budu pak v létě psát o tom, jak jsme plán na každý den z nejrůznějších důvodů pětkrát měnili?

Rozhodla jsem se tedy zveřejnit 3 místa, od kterých se naše cesta bude odvíjet – naše strategická místa pro léto 2017. Výběr jsme zvažovali podle doby přejezdu a zároveň jsme chtěli být v blízkosti našich švýcarských srdcovek. Budeme nejen objevovat nové krásy Švýcarska, ale také se vracet na místa, kde už jsme byli. Rádi bychom si některá místa užili i s naší nejmladší.

Naše letní fotky z let minulých… nikdo se asi nediví, že se chceme opět alespoň na chvíli vrátit zpět.

Pro léto 2017 jsme si vybrali tyto 3 regiony:

BRIENZ

Proč zrovna Brienz?

 • Přejezd od Bodamského jezera (naše první dvoudenní zastávka) trvá jen 3 hodiny. Budeme mít tak dostatek času na zastávku v Lucernu či výhled na Lucernské jezero z vrcholu Pilatus Kulm (zvažujeme výjezd nejstrmější zubačkou na světě, tj. z Alpnachstadu).
 • Ideální start pro naše nalánované výlety: BALLENBERG, JUNGFRAJUOCH, LAUTERBRUNNEN, BRIENZ ROTHORN BAHN
 • Kemp na břehu jezera nabízí rezervaci online přímo na konkrétní místo, tj. už teď vím, že usínat budeme hned vedle jezera. Na netu jsem videla celé zázemí, vím kde je nejbližší větší obchod s potravinami i hřiště. I přesto, že kempovat jedeme s dětmi poprvé, jsem v klidu. Podle fotek na webu tohle bude luxusní variant kempování. Je tam víc než k cestování s dětmi potřebujeme.
Skanzen Ballenberg, zdroj: www.ballenberg.ch
Výhled z partního vláčku Brienz Rothorn Bahn, zdroj: www.brienz-tourismus.ch

MONTREUX

Stejně jako Brienz i Montreux leží na břehu jezera. Procházky, posezení, koupání k naší dovolené patří. navíc promenáda vedoucí kolem Ženevského jezera nám připadá nekonečná. Odpočinkový den určitě bude věnován této promenádě a koloběžkám. Věřím, že tentokrát dojedem až do Vevey k obrovské vidličcce během jediného dne.

Vevey, promenáda
 • Z Brienz do Montreux trvá cesta necelé dvě hodinky, tj. máme celé odpoledna na SCHWARZSEE. Já bych si přála stihnout oběd u řeky Sarine v městečku Fribourg. Horší počasí bude znamenat zastávku v Bernu a jejich BERNAQUA. Bublinky a teplá voda pomohou zregenerovat unavené rodiče, bazém by mohl odplavit trochu energie i naší trojici.
 • Naplánované výlety: Ženevské jezero (projížďka lodí), promenáda Montreux-Vevey, Les Rochers de Naye, železniční park v Le Bouveret, či největší podzemní jezero St. leonard.
 • V době naší návštěvy se zde koná prestižní jazzový festival Montreux Jazz, který má svůj program i v parku u promenáday. Hlídání dětí od 3 let v době koncertu je zajištěno zdarma. Možná je na čase otestovat angličtinu nejstaršího v praxi. 🙂
 • Jen 2 km od Château de Chillon na třehu jezera jsem ve Velleneuve našli kemp, který je podle popisu idální pro rodiny s dětmi.

DAVOS, KLOSTER

Naše poslední zastávka před přejezdem do Lichtenštejnska. Zpátky do horských výšin a v případě horšího počasí jistota termálních lázní. Místo, kam se vracíme po 9ti letech… naše první rodičovská dovolená …kde jsou ty časy, kdy jsme si vystačili s 1 batohem a dětskou krosnou? Prvorozený měl tenkrát jen 18 měsíců. Letos už budeme bez krosny, ale batohů a baťůžků trochu přibylo.

Davos překvapivě patří k cenově dostupnějším regionům Švýcarska a to zejména díky Davos Kloster Card. Nezáleží, zda se ubytujete v hotelu či apartmánu, tuto kartu obdržíme pro celou rodinu v námi vybraném kempu. Karta nás opravňuje ke neomezenému cestování horskými železnicemi a lanovkami, místními autobusy či vlakem v oblasti Davosu a Klosteru.

S většími dětmi jsou náklady na jízdenky čím dál větší položkou v našem dovolenkovém rozpočtu. Davos-Kloster není jediný roegion nabízející tuto kartu. Podobnou nabídku jsme již využili s dětmi v Saas-Fee. Pro nás je to rozhodně jeden ze způsobů jak dodržet rozpočet a zároveń šanci se do Švýcarska vracet i s většími dětmi.

Rinerhorn – letos půjdeme bez krosny a v hojnějším počtu

V Davosu se budeme těšit kromě jiného na:

 • Ubytování v kempu v Davosu či v hostelu v Klosteru
 • Naplánované výlety: JAKOBSHORN (krátkou procházkou na vrcholu si najdeme místo na piknik u jezera Stadlersee) a GWUNDERWALD.
 • Další trsy ještě zvážíme – na webu Davosu jsou přehledně zpracované trsy pro rodiny s dětmi. A co mě opravdu baví je jejich seznam míst pro piknik, tj. budeme vědět předem, kde na naší trase si můžeme opéct někco k obědu … posledně nám to bylo docela líto, když jsme se procházeli kolem připravených piknikových míst včetně dřeva i grilu.
 • V plánu máme také lázně EUA-LA-LA, které mají vnitřní i venkovní bazény (navíc je tam díky Davos Card sleva 10%).

Švýcarsko Vás láka, ale máte pocit, že je za hranici Vaše rozpočtu na dovolenou? Jsem přesvědčena, že při správném plánování Švýcarsko nemusí být ani pro rodinu s třemi dětmi nedosažitelné. Jen ta příprava před odjezdem musí být důkladnější.

Chcete-li vědět reálné náklady na toto letní dobrodružství s třemi dětmi ve věku 10, 7 a 4 roky sledujte blog a mé sociální sítě na konci června. Na veselé příhody z celé cesty se můžete těšit v sérii článků, které výjdou v druhé polovině července na BABY-CAFE.CZ. Recenze na konkrétní místa a ubytování budu sdílet také na OVĚŘENORODIČI.CZ. Prozatím si veškerou inspiraci ukldám na Pinterest na nástěnku ŠVÝCARSKO S DĚTMI.

MOJE TIPY JAK UŠETŘIT:

 • Ranní ptáčata mohou na některých místech ušetřit i 100 CHF (v situaci 2+3). My se například budeme snažit stihnout první ranní odjezd Brienz Rothorn Bahn v 8,30 – s našimi skřivany je docela velká šance na tento odjezd přijít včas.
 • Při výjezdu lanovkou je často možné nechat se vyvézt jen do poloviny vrcholu. Je řada míst, kde i s malými dětmi zvládnete druhou část trasy dojít po svých.
 • Určitě zvažte regiony, které k ubytování nabízí kartu na lanovky zdarma (Davos, Sv. Mořic, Saas Fee, a další).
 • Nebojte se hostelů – řada z nich je uzpůsobená pro rodiny s dětmi, včetně speciální nabídky před nebo na začátku sezóny.
 • V kempech se letos ubytujeme poprvé, ale už teď víme, že cena za přespání v kemu je pro rodinu s dětmi snesitelná. Na zázemí v kempu se těším, podle referencí z netu bychom měli být minimálně spokojeni, ne-li příjemně překvapení.
 • Za zvážení také stojí regionální karty které kromě vstupného a jízdenek zahrnují také slevy na další atrakce. V mém hledáčku je momentálně Experience Card Brienz, Regional-Pass Berner Oberland, Swiss Half Fare Card. Jen je třeba si najít čas propočítat, která je pro nás v tuto chvíli a v tomto složení rodiny nejvýhodnější.

Další tipy na cestování po Švýcarsku nejen pro rodiny s dětmi najdete zde.

Ukladáte si inspiraci na Pinterestu? Nezapomeňte na tento článek.

 

2 thoughts on “ŠVÝCARSKO S DĚTMI”

Leave a Comment