ŘÍHA & BORN: VÍTEK

Při vyslovení jména Bohumil Říha se mi ihned vybaví Honzíkova cesta, O letadélku Káněti, Adam a Otka. Knihy, které jsem četla v dětství opakovaně.  Kniha o Vítkovi mě minula, avšak moje děti přilákala ilustracemi od Adolfa Borna.

Kniha obsahuje 3 samostatné příběhy popisující zážitky prvňáčka Vítka. Velkým překvapením pro mě i mé děti je hned první příběh, kde Vítek jede sám do Prahy. Tak jak je popsán, má do dnešní reality docela daleko. I moje starší dcera (7 let) měla při čtení velké pochybnosti nejen o chování tatínka, ale i maminky.

Společně na střídačku jsme předčítaly nejmladší 4leté, která naopak věřila všemu. Reagovala na knihu velmi pozitivně a vydržela poslouchat i velmi dlouhé úseky, neboť o chvíle napětí není v dobrodružství Vítka nouze. I obyčejný Vítkův popis všech zvířat, které mají doma, zní pro moje městské dítě velmi zajímavě.

Starší dcera (od září 3. třída) knihu četla bez váhání – použité větší řádkování dává příběhu větší přehlednost, který mladší školáci ještě potřebují.  Nejvíce se jí líbila kapitola o Praze, protože místa, kde se Vítek pohyboval zná. Příběh ji připadal daleko uvěřitelnější než dobrodružství Vítka, jak jede sám do Prahy.

Kniha patří do edice První čtení, ale mám pochybnosti, zda by knížka zaujala začínajícího čtenáře na konci první třídy. Kapitoly jsou poměrně dlouhé – samotné přečtení knížky by trvalo dlouho. Podle mých zkušeností se pro první čtení hodí knihy s kratšími kapitolami a méně obsáhlé knížky. Radost z přečtené knížky se pak dostaví dříve a motivuje ke čtení dál. Není použit ani font velkých tiskacích písmen.

Knihu bych tedy spíše zařadila do edice Druhé čtení pro pokročilejší čtenáře, kteří už mají trpělivost i na obsáhlejší knihu. Nejen samotným příběhem, ale i ilustracemi zaujme i starší školkáčky u společného čtení.

Recenzní výtisk věnovalo online knihkupectví Knihcentrum.cz, na jehož stránkách si knihu můžete také zakoupit. Další informace o knize najdete pod odkazem na titulní stránce knihy.  Cena v této chvíli (8/2017) je 221 Kč.

Název: Vítek – Jak jel Vítek do Prahy, Vítek je zase doma, Vítek na výletě
Autor: Bohumil Říha
Ilustrace: Adolf Born
Nakladatelství: Axioma
Počet stran: 170
Anotace: Protože toho kloučka neznáte, musím vám o něm něco říct. Chodí do první třídy a jmenuje se Vít Kameník. Maminka mu někdy říká Vítečku, ale on není tak malý. Umí spočítat všechno: lidi, auta, housky, jablka, koruny, pomeranče a třeba i hvězdy, když jich není na nebi moc. Zvedne oči nahoru a hvězdy se na něho dívají. Co říkají? To je Vítek. Musíme víc svítit, protože nás právě počítá. Vítek myslí, že bude hvězdářem.

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tuto knížku.

Leave a Comment