RODINNÝ VÍKEND – DOLNÍ MORAVA

Víkendový plán pro rodinu s dětmi

– KOLA, HORY, STEZKA V OBLACÍCH, HŘIŠTĚ, PIZZA, VODNÍ SVĚT, LANOVKA

Nebýt výzvy na webu Blogerky.cz kdo ví, kdy se dozvím o Dolní Moravě. Pokud stejně jako já netušíte, kde ji v ČR hledat a proč na víkend s rodinou právě tam, čtěte dál.

z Prahy 200 km
z Brna 160 km
z Ostravy 185 km

Není to vůbec daleko, že? Určitě se dá zvládnout i s dětmi, které cestu v autě příliš v oblibě nemají.

Pro inspiraci na aktivity do auta pro nejmenší můžete kouknout na naše oblíbené hry na cesty.

Moje neschopnost lokalizovat na mapě Dolní Moravu je ostuda. Plánujeme-li však rodinný víkend častěji v posledních letech směřujeme spíše za hranice ČR. Máme pocit, že se tam daleko více pamatuje na rodiny s dětmi, tj. nejen na děti, ale také i na samotné rodiče. Odpočinout si je možné i s třemi dětmi v zádech, jen je třeba se pohybovat na správném místě. Tuto výzvu beru jako znamení – možná je na čase zjistit, jestli se situace alespoň v některých oblastech České republiky nemění a společně s dětmi poznat i krásy mé rodné země.

Už samotné zpracování základních informací o regionu na webových stránek resortu mě příjemně překvapilo.

Pro 2 dospělé a 3 děti ve věku 10, 7 a 4 roky jsem připravila tento víkendový plán. Poprvé takhle konkrétně a navíc veřejně :). Jak se nám dařilo ve skutečnosti, jak umíme měnit plán, o improvizaci na poslední chvíli by mohl být můj druhý článek. Změna plánů a improvizace jsou jedny z hlavních věcí, co nás naše děti naučily. Užít si Dolní Moravu tady a teď bude náš hlavní a jediný plán. Níže uvedené jen pro inspiraci….

Rozhodně bychom jeli už v pátek po obědě. Když se rychle vymotáme z Prahy, stihneme ještě odpolední krátkou projížďku na kolech. Díky kolům se rychle zorientujeme, a zároveň dojedeme na hřiště, kde se určitě zabaví nejmladší.

Hlava rodiny spolu s nejstarším si pak mohou udělat kolečko svým tempem, a my si s holkama užijeme nové hřiště, případně dojedeme do areálu u Slona, kde je cyklohřiště zdarma. Kola si vezmeme naše. Je možné si je však i na místě půjčit – místní půjčovna má v nabídce i cyklovozíky pro nejmenší děti.

Páteční večeře – našla jsem pizzerii u dolní stanice lanovky u Slona v penzionu Terezka. Mají nejen 2 letní terasy, ale také dětské hřiště. Myslím, že je velká šance, že by mohli být všichni členové rodiny nejen spokojeni, ale i najezeni. Pizza je jedno z mála jídel, na kterém se mé děti shodnou.

Na sobotním programu za pěkného počasí jsme se dohodli rychle.

Vyjedeme lanovkou k chatě Slaměnka. Projdeme Stezku v oblacích. Nejspíš pak rovnou na oběd na chatu Slaměnka. Po obědě pochod směrKralický Sněžník, který je odsud vzdálen 11 km. Díky lanovce bychom měli mít největší převýšení za sebou.

Pokud z nějakého důvodu (napadá mě asi 50 možností:)) budeme muset vybrat kratší trasu, půjdeme na rozhlednu Klepý, popř. vybereme jinou. Podle netu to vypadá, že určitě budeme mít na výběr z několika tras.

Cestu zpět se budeme snažit směřovat k Penzionu Terezka.


Kromě dětského hřiště je zde také otevřené ohniště nejen pro hosty penzionu. Mají zde speciální nabídku na grilování (včetně základních potřeb na grilování). Výběr je překvapující – určitě si vybere každý (špekáčky, maso, ryby). Já se těším na grilovanou rybu – nabízí siven z místních sládek. I sobotní večeře podle představ všech členů rodiny.

Program na neděli? Návrat do Prahy, co nejpozději.

Začneme projížďkou na kole. Všichni pojedeme jen malý okruh, zvaný Sloní. Pak se podle situace rozdělíme a já s holkama (minimálně s nejmladší) zamíříme do Mamutíkova vodního parku a Lesního zážitkového parku. Nebudu se vůbec divit, pokud by se nakonec nejrůznějšími stavidly nechal zlákat i nejstarší. Možná bychom si pak mohli s manžele na chvíli jen tak sednout, neboť všechny tři děti by měly o zábavu postaráno. V případě nadšení místními cyklostezkami pojedou starší děti s manželem na delší projížďku.

Pozdní oběd nejspíš v restauraci u Slona, kde je opět letní terasa i hřiště.

Před odjezdem zamíříme ještě na Stamichmanovou stezku za skřítkem Stamichmanem. Nesmíme zapomenout vyzvednout si v infocentru 3 hrací karty. Na stezce je 10 stanovišť a je třeba vyluštit tajenku. Podle fotek na webu to vypadá, že se budou bavit všechny tři děti. Krátkou procházkou se tak rozloučíme s Dolní Moravou a minimálně nejmladší pak bude mít velkou šanci, že cestou do Prahy si aspoň na chvíli zdřímne.

V případě velké touhy po koupání či špatného počasí zvážíme termální lázně Velké Losiny, které jsou odtud vzdálené jen 34 km. Mají vnitřní i venkovní bazény a překvapivě i animační programy pro děti.

Můj poslední tip na výlet či zastávku po cestě – kousek odtud (34 km, směrem na termální lázně Velké Losiny) je vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která patří mezi 7 největších divů ČR. Horní nádrž je přístupná šesti-sedačkovou lanovkou. Ta Vás doveze na 4,5 km trasu, kterou můžete absolvovat pěšky, na kole nebo využít minibusu, který na této trase pendluje.

To už začíná vypadat na druhý víkend v tomto regionu:) Nejmladší by se určitě ještě líbil Pískový svět, starším dětem zase Adrenalin park nebo bobová dráha. Já bych se určitě nebránila wellness víkendu v hotelu Dolní Morava. Podle jejich webu jsou připraveni na rodiny s dětmi. Měli bychom tak i program za horšího počasí.

Podle mě ideálně naplánovaný rodinný víkend na čerstvém vzduchu, co Vy na to? Už jste na Dolní Moravě byli? Máte své fotky, pojdte inspirovat ostatní a vložte je do FB alba CESTY S DĚTMI. Pokud ještě ne, nezapomeňte si uložit tento článek na svůj účet na Pinterestu.

Napsat komentář