VÝLETY DO PODZEMÍ

K osvědčeným tipům na výlety s dětmi patří podzemí – jeskyně, štoly a hornická muzea. Mají v sobě zábavu i ponaučení a také i trochu tajemství a dobrodružství. Navíc jsou skvělou variantou výletu, když prší. Shrnula jsem 3 místa, které jsme už s dětmi navštívili a přidala 3 tipy, kam se letos chystáme. Pojďte nahlédnout.

NEJVĚTŠÍ PODZEMNÍ JEZERO V ČR

Jezero s křišťálově čistou vodou najdete asi 110 km od Prahy, v Bozkovských dolomitových jeskyních.

Výlety do podzemí s dětmi

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou nejdelší dolomitovými jeskyněmi v ČR. Děti se mohou těšit na Pirátskou chodbu, Loupežnickou jeskyni i zajímavě nasvícené Peklo.

Podrobnosti o našem výletu najdete v tomto článku na blogu.

https://3dmamablog.cz/2018/07/11/vylet-do-jeskyne/
HORNICKÉ MUZEUM OKD LANDEK V OSTRAVĚ

Největším lákadlem je tady možnost sfárat těžní klecí do podzemí, kde je 250 metrů chodeb – imitace důlního pracoviště s názornou ukázkou těžby uhlí. Podívat se můžete i do staré chodby z 19. století a zjistit, jaké zvíře tehdy horníkům pomáhalo.

Výlety do podzemí i s dětmi

Expozice báňského záchranářství je největší svého druhu na světě, nás však loni nenadchla. Moje důvody proč výlet doporučuji spíše pro starší děti najdete v článku z minulého léta.

https://3dmamablog.cz/2019/07/30/landek-park-s-detmi/
ŠTOLA SV. JOSEFA V DOLNÍM STUDENÉM

K této štole vás zavede značená naučná stezka Jílovské zlaté doly, která začíná i končí na náměstí v Jílovém u Prahy (u kostela sv. Vojtěcha). Štola není dlouhá, měří jen 200 metrů. Pozor, nepustí Vás sem s kojenci ani batolaty. Vstup je doporučen s dětmi od 6 let. Moje nejmladší zvládla celý výlet mladší pěti letech.

výlety do podzemí s dětmi

Když budete mít štěstí, cestou zahlédnete i slavný vlak zvaný Posázavský Pacific jedoucí přes železniční viadukt Žampach.

výlety s dětmi

Podrobné informace o naučné stezce najdete TADY!


LETOŠNÍ PLÁNY NA VÝLETY DO PODZEMÍ

Loni jsme s dětmi na cestě vlakem do Písku přestupovali v Táboře.  Nebýt zajištěného ubytování v Písku, asi bychom tam zůstali. Letos se vrátíme. Bavily nás nejen Skryté příběhy, ale i cyklostezka. Podrobněji o cyklostezkách v Táboře – TADY!

TÁBORSKÉ PODZEMÍ

Na Žižkově náměstí v centru Tábora se nachází vstup do labyrintu podzemních chodeb. Prohlídková trasa je 800 metrů dlouhá. Oficiální web – TADY!

Tábor s dětmi

Budete-li čekat na přestup, doporučujeme v blízkosti táborského železničního nádraží hledat hřiště. Není zas tak daleko a k unavení dětí je dostačující.

Výlety s dětmi vlakem
Z nádraží vyjděte rovně a při první příležitosti zahněte vpravo.
PUNKEVNÍ JESKYNĚ

Zážitkem pro malé i velké musí být procházka na dně propasti Macocha. Na výlet jsme se chystali už loni, ale podcenila jsem rezervaci prohlídky. Vstupenky bývaly na mnoho týdnů dopředu vyprodány. Oficiální informace – TADY!

HORNICKÉ MUZEUM V HARRACHOVĚ

Do Harrachova se pravidelně vracíme kvůli borůvkám. Často doporučované naučné stezky pro děti nás úplně nenadchly. Nehromadí se tu jen lidi, ale i odpadky. Polské Krkonoše nám loni přišly výrazně čistější a pokud to jen trochu půjde, doporučuji zvážit alespoň jeden výlet přes hranice.

Na výlet s dětmi

Jediné místo, které jsme dosud v Harrachově nenavštívili je místní hornické muzeum. Kilometr dlouhá prohlídková trasa nabízí nejen dobové nástroje a přístroje, ale také důlní vozíky a lokomotivu. Pozor: vstup je pro děti starší 3 let.

Výlety do podzemí s dětmi
Podrobnější info – TADY!

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek. Další tipy na výlety s dětmi v České republice najdete na této nástěnce – POZNÁVÁME ČESKO.

Za vaše tipy na výlety s dětmi do podzemí budu vděčna. Inspirujme se navzájem.

Leave a Comment