NEPOTŘEBNÉ VĚCI

I přes mou intenzívní snahu o minimální hromadění věcí se každoročně zbavujeme řady hraček, knih, oblečení a bot. Po nejmladší už není důvod k dalšímu skladování. Dobu skautského a příměstského tábora využívám mimo jiné právě k úklidu bez dětí. Každý rok se divím, proč je toho tolik.

KAM S VĚCMI PO DĚTECH?

Nemám ráda kontejnery, kde si nejsem jista, zda se věci dostanou opravdu tam, kam bych si přála. Opakovně se mi osvědčilo podpořit věcmi dobročinné organizace, jejichž práce mi dává smysl. Pokud nevíte, kam s věcmi po dětech, pojďte nahlédnout na tento seznam.

DOBROČINNÉ OBCHODY

Jako dárce zde můžete prodloužit životní cyklus zachovalým věcem. Jako kupující máte šanci najít tu opravdu pěkné kousky, které doslova za pár korun obohatí váš šatník, knihovnu, dětskou hernu, stolování, apod.

6 dobročinných obchodů v Praze má Sue Ryder, který podporuje seniory a jejich rodiny – více info TADY!

2 dobročinné obchody v Praze má i Cesta domů, která kromě jiného provozuje domácí hospic a poskytuje poradenství v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné a umírající. – více info TADY!

Charitativní obchod můžete najít také v Písku – více info TADY!

2 pobočky má v Praze Thrift Shop, který podporuje různé neziskové organizace, zejména v oblasti lidí bez domova a rodin v nouzi. Více infor – TADY!

1 pobočku v Praze má Restart Shop, který podporuje uživatele a uživatelky nízkoprahových sociálních služeb při vstupu na trh práce. Více info – TADY!

V Brně funguje dobročinný obchůdek Šuplig. Takto získané prostředky jdou na veřejnou sbírku, ze které jsou financovány činnosti Ligy lidských práv. Více info – TADY!

SWAP – VYMĚNÍM

Na FB najdete řadu skupin v rámci svého regionu. Dětské oblečení či knihy tak můžete vyměnit např. za přebytky ze zahrádky.

FB: Swap Prague, Swap Brno, Green Swap (výměna rostlin), Swap Book.

KNIHOBUDKY

Knihobudky netřeba představovat. Místa, kde můžete odložit knihy najdete tady. Máte svou oblíbenou? Já mám poslední pocit, že tahle cesta v mém okolí moc nefunguje.

SKLAD VĚCÍ PRO PĚSTOUNY

Podpořit pěstouny můžete prostřednictvím skladů věcí. Na FB funguje i skupina – Darujeme věci pěstounům. Prostřednictvím této skupiny můžete darovat věci ověřeným pěstounům.

Sklad dětských věcí pro pěstouny – Praha 11
Modletická 1389/3, Praha 11
https://www.facebook.com/skladpropestounypraha11/ 
Pěstounský sklad Hvězda 
Velvarská 1, Horoměřice, Praha západ, nedaleko Prahy 6
www.facebook.com/pestounskyskladhvezda/
Sklad dětských věcí pro pěstouny Středočeský kraj a Praha 
Okrouhlice 2, Benešov
www.facebook.com/skladpropestounystrednicechy/
Sklad dětských věcí pro pěstouny – Jižní Čechy 
Mánesova 74, České Budějovice
https://www.facebook.com/Sklad-dětských-věcí-pro-pěstouny-jižní-Čechy-323911991795829/
Sklad pro pěstouny na přechodnou dobu – Karlovy Vary 
Ubytovna Drahomíra, Kollárova 539/13, Karlovy Vary (zadní vchod)
www.facebook.com/kdukvary/photos/a.1086830298177679/1095470477313661/
Sklad dětských věcí pro pěstouny Opava a okolí 
Slavkov u Opavy
www.facebook.com/groups/369065273742809/
Sklad dětských věcí pro pěstouny 
Stavěšice u Kyjova Stavěšice 148, Kyjov
www.facebook.com/skladstavesice/

RE-USE CENTRUM

Re-Use centra mají za cíl opětovně využít staré, ale stále funkční věci, které lidé doma nepotřebují. Nejdále je v tomto nejspíš Brno. Re-Use projekt zahrnuje v Brně tři okruhy ekologických aktivit: Retro-Use, Druhý život a Nábytková banka (Re-Nab). Podobný projekt funguje i v Chrudimi, chystá se otevření centra v Ostravě.

PŮJČOVNA VĚCÍ

Hodně sympatické jsou pro mne i projekty půjčoven, chystám se podpořit tu v Praze. Více info – TADY.

KNIHOBOT

Antikváriát Knihobot je ideální pro prodej knih. Knihy předáte na pražské pobočce a o víc už se nestaráte. Obdržíte svůj účet, kde jen sledujete prodej svých knih a převody částek na váš bankovní účet. Jednoduché, bez práce a z mého pohledu prodali i “neprodejné” knihy. Více info – TADY!

Máte další tip kam s nepotřebnými věcmi? Sdílejte v komentáři, inspirujme se navzájem.

3 thoughts on “NEPOTŘEBNÉ VĚCI”

  1. Zdravím a tohle taky zrovna řeším, kam s věcmi po dětech (1 a 3 roky). Do Sue Ryder už jsem něco dávala, hlavně hračky zatím. Dáváte tam i mimosezónní věci, např. zimní věci na jaře nebo to nemá smysl? Netuším, zda mají skladovací kapacity..Pěkný den přeju

    Reply
    • Zdravím, dávala, ale nevím, ale netuším, jaká je současná situace. Nemyslím, že budou mít velké skladovací prostory, minimálně v centru je to malinký prostor. Pěkný víkend.

      Reply

Leave a Comment