VÝLET PRO CELOU RODINU

Míst, kam se s dětmi každý rok pravidelně vracíme posledních 5 let, není moc. S ohledem na šestiletý věkový rozdíl mezi nejmladší a nejstarším jsme se na řadu míst s kojencem či batoletem nevydali. Výjimkou je iQLANDIA. Tady jsme se nikdy nenudili a zároveň jsme našli zázemí i prostor pro naši nejmladší.

iQLANDIA – VÝLET PRO CELOU RODINU

iQLANDIA letos slaví páté narozeniny a nejen pro moje děti si připravila překvapení. 10 volných vstupenek mám i pro Vás! Bližší info o nové darovačce je na konci článku.

Naše nejmladší nedávno oslavila šesté narozeniny a věkový rozdíl mezi dětmi přestává být při některých výletech tak viditelný. Zatímco u předchozích návštěv jsme se často museli rozdělit a nejmladší zůstávala u méně náročných expozic, letos jsme si celou návštěvu užili všichni spolu.

Každý rok se vracíme na „pokec“ s robotem, měříme výkony našich hlasivek v hlukoměru a ověřujeme naše schopnosti v Mindballu.

iQLANDIA
Věděli jste, že robot si dokáže kromě češtiny povídat i v polštině, angličtině a němčině?

Ačkoliv oficiální stránky iQLANDIE říkají, že se jedná o science centrum pro děti od 8 let, nebojte se vzít i mladší děti. Ne všechny exponáty budou pro ně zajímavé, ale řadu z nich za pomocí rodičů zvládnou i předškoláci. Některé exponáty zcela vynechají, ale i tak budou pětileté děti v iQLANDII nadšené.

Mindball – uprostřed stolu je dráha s kuličkou, která se posouvá na základě mozkové aktivity hráčů.

Letos už 2 ze 3 našich dětí mohly na gyroskop – simulátor kosmického výcviku (podmínkou je výška 140 cm).

Nikdo z mých dětí kosmonautem nejspíš nebude:)

U mých dcer měly letos velký úspěch bubliny a expozice Člověk – smysly a jeho schopnosti.

Tohle si moje nejmladší přeje letos od Ježíška!
SCIENCE SHOW A WORKSHOP V iQLANDII

Naše předškolačka zvládla i workshop určený pro starší školáky. Za pomocí starších sourozenců i ona vyrobila svou vlastní baterii a malovala elektřinou. Vše bylo pečlivě připravené, nejen materiál, ale i podrobný návod, ke kterému jste se mohli po výkladu průvodce vracet.

Vstup na workshop je zdarma, nezapomeňte si vyzvednout u pokladny registrační lístky. Kapacita je omezena. Více info – TADY.

iQLANDIA
Na workshopu si děti mimo jiné vyrobily baterii a malovaly elektřinou.

Stejně zajímavá byla pro nás i Science show. Starší děti ocenily možnost se aktivně zapojit, nejmladší se naopak po odpálení první rakety přesunula do zadních řad. Zpětně však hodnotí celou show velmi pozitivně. Chemické a fyzikální souvislosti jdou samozřejmě zcela mimo ni.

iQLANDIA
Starší děti ocení místo v prvních řadách.
PRAKTICKÉ INFORMACE O VÝLETU DO iQLANDIE

My jsme jeli do Liberce jen na otočku. Z Prahy trvá cesta cca 1,5 hodiny. Snídaně v autě je naše cestovatelská tradice, děti budíme až na posledních chvíli před odchodem. Než se nejmladší probudila a nasnídala, měli jsme více než polovinu cesty za námi.

V místě funguje restaurace se slušným výběrem jídel. U nás měla velký úspěch kulajda (45 Kč), houbové rizoto (100 Kč), ovocné knedlíky (cena asi 35 nebo 40 Kč/ks).

Děti si užijí venkovní vodní svět a Vy máte čas na kávu.

Lavičky uvnitř okolo vodotrysku jsou označeny jako piknik zóna, můžete si zde sníst vlastní svačinu.

Veškeré oblečení a tašky je možné si odložit do uzamykatelných skříňěk. Určitě doporučuji mít volné ruce, budete je potřebovat.

Na parkovišti si můžete vyzkoušet zvednutí automobilu. Udělejte to ještě před vstupem do iQLANDIE. Budete-li odcházet chvíli před zavíračkou, auto již bude zablokované.

TIP: Zvažte návštěvu i za pěkného počasí. Jednotlivé exponáty jsme si tentokrát užili daleko více, neboť návštěvníků bylo výrazně méně. Nikde nebyly žádné řady! Sluníčka si navíc můžete dopřát na střeše a ve venkovním vodním světě.

iQLANDIE v neděli během školního roku zavírá už v pět odpoledne. My jsme zamířili na krátkou procházku do Lesoparku Hůrka, který je vzdálený od iQLANDIE jen 20 minut autem.

Lesopark Horka najdete v Rozstání pod Ještědem

Kromě naučné stezky, která mě úplně nenadchla, je zde i lanové centrum a dřevěné domky na kůlech. Místo je ideální pro piknik.

Na čerstvém vzduchu děti ztratily poslední zbytky energie a měli jsme klidný nedělní večer. Po návratu už neměl nikdo sílu protestovat a zapluli do postelí. Víc takových dní, prosím.

Sdílejte svůj tip pro život s dětmi a vyhrajte vstupenky do iQLANDIE!

Soutěž o 10 volných vstupenek do iQLANDIE

Sdílejte tady na blogu v komentáři jakoukoliv inspiraci pro život s dětmi – tip na výlet, knihu, film či výstavu, akci či tvoření. Sdílet můžete včetně odkazů. Inspirujme se navzájem.

Svou šanci na získání vstupenek můžete zvýšit, přidáte-li více různých tipů. Sdílet můžete včetně odkazu.

Náhodný generátor čísel vybere dvě z Vás. Každá získá 4 vstupenky.

Speciální výhra: 2 vstupenky bude pro nejzajímavější tip, který vyberu já společně s dětmi.

Kvůli spamu musím každý komentář schválit. Na blogu se neobjeví ihned. Není výjimkou ani zpoždění 24 hodin.

Náhodný generátor čísel vybere 2 z Vás bez ohledu na to, zda jsme ve spojení na Facebooku či Instagramu.

Tipy pro život s dětmi můžete přidávat do 20. 6. 2019 do 12,00 hod. 

Následující den zveřejním obdarované v komentáři tohoto článku. Po obdržení adresy v ČR obratem zašlu. Vstupenky tak mohou být zajímavou odměnou za uplynulý školní rok, co myslíte?

Ukládáte si inspiraci na Pinterest? Nezapomeňte na tento článek.

37 komentářů u „VÝLET PRO CELOU RODINU“

 1. Doporučuji okružní cestu ekovláčkam z Benešova na Konopiště, kde je ideální vystoupit Na Tuškově, kde je krásný výhled na zámek, ideální místo na piknik a je poblíž velké dětské hříště. Poté se můžete zastavit na zmrzlinu v Růžové zahradě a vrátit se vláčkem zpět do Benešova. Nebo si projít naučnou stezku.

  http://www.ekovlacekbenesov.cz/

  Odpovědět
 2. Máme rádi výlety po České republice. Zatím jsme jinak byli max. na Slovensku. Ale jako prima zábavu na léto doporučujeme Mirakulum, Fajnpark a Farmapark Soběhrdy.

  Odpovědět
  • Výlety milujeme teď naposledy jsme byli v Podhajsky na Slovensku i s 9 měsíčním synkem který to dal bravurně na jedničku kontaktní zoo taky super Mirakulum Cestlicich v aguaparku Farmapark Sobehrdy a za chvilku Dětenice na které se těšíme jak restaurace tak okolní příroda

   Odpovědět
 3. Poslední dobou nás baví kniha Vombat Jirka, krásné ilustrace a povídání o tom, jak překonat strach, doporučuji. =)

  Odpovědět
 4. Nám se líbí například Krtečkova stezka u Města Albrechtice (okr. Bruntál) . Vždy když jedeme za příbuznými jdeme se tam projít nikdy tam není plno pěkně se projdeme lesem zastávky jsou u různých vyřezavanych zvířátek nebo pohádkových postav, malé hřiště a nakonci zvoneček na který si můžeme zazvonit. Kousek od stezky je i krásná rozhledna u které je taky krásne hřiště.

  Odpovědět
 5. Doporucuju park Mirakulum-Milovace, to je pro deti i dospele vseho veku opravdu super zabava, spousta ,,atrakci,, pres leto i vodni svet, jidlo, zabava pro male i velke 🙂

  Odpovědět
 6. My jedeme s 9 ti letými dvojčaty. Jsem strašně moc zvědavá. Každý to chválí, tak se necháme překvapit

  Odpovědět
  • My jsme momentalne na dovce u Lipna, tak pro vetsi deti, nebo i s kocarkem, muzu doporucit vylet z Jelenich vrchu (placene parkoviste) po modre/ciklo stezce k rozcesti Hucina potok, dal pokracovat po zelene k Plesnemu jezeru. Celkem 6km, mirne stoupani, prevazne ve stinu. Pro zdatnejsi pak vystup az k vyhlidce Lipno (1,5km). My jsme to sli s prestavkama tam 3hod, pak od jezerak vyhlidce a zpet 1,5hod. Zpet do Jeleni se nam slo rychleji, ca 2hod. Doporucuji vzit hodne zasob s sebou( jidlo), pramen vody je po ceste ca 250m pred Plesnym jezerem.

   Odpovědět
 7. Nám se strašně líbilo ve Fajnparku, opravdu doppručuju. Celá rodina se tam zabavila na celý den.
  Potom rádi chodíme do Hostivařského lesoparku, je to Praha 10, je tam krásně, hřistě, přehrada, možnost koupání i pisčitá pláž.

  Odpovědět
 8. Jsem babičkou 4 vnoučátek a rádi vyrážíme do přírody nebo do ZOO. Velmi se nám líbila třeba ZOO Jihlava a Lešná. V Praze máme rádi Divokou Šárku, Prokopské údolí, Hostivařský lesopark

  Odpovědět
  • Tipů na výlety máme nespočet, a tak vypíchnu místa, na která děti vzpomínají nejčastěji: v Českém ráji kemp Sedmihorky a okolí, kousek odtam i zábavní park Šťastná země, v jižních Čechách Zoopark na Hrádečku (soukromá ZOO, byli jsme tam sami a o to více si užili), jižní Morava – hrad Bítov a noční prohlídka zříceniny Cornštejn (ideálně přespat v kempu Bítov).. No a jsme z Tišnova, takže doporučím novou stezku pro rodiny s dětmi na rozhlednu Klucanina, a kdo bude blízko Zlína, tak určitě ZOO Lešná (za nás TOP, ale nebyli jsme ještě v Pražské Zoo) ?

   Odpovědět
 9. Kousek od našeho domova je nádherný nově zrekonstruovaný areál v Příbrami – NOVÝ RYBNÍK. Areál prochází již třetím rokem rekonstrukcí, kdy v první fázi proběhlo odbahnění a rekonstrukce rybníku. Nyní se tak dá zapůjčit sportovní vybavení, šlapadla, lodičky… Je zde nově vybudované volnočasové hřiště s work out hřištěm, skatepark, vodní hřiště pro děti, vzduchové trampolíny a stezka naboso. V areálu je dále letní kino, Rákosníčkovo hřiště, minizoo. Loni byla podél celého areálu zřízena nová inline dráha (1,8 km). 1.6. 2019 se nově otevřel krásný Adventure golf. Je zde plno občerstvení a připravuje se otevření nové restaurace. Jezdíme sem často, v létě je rybník vhodný ke koupání, děti si vyhrají na pískové pláži. Hlavně vstup do areálu je zdarma 🙂 http://szm.pb.cz/novy-rybnik/#koupaliste

  Za mě velmi doporučuji ČERTOVY HLAVY – u obce Želízy (okr. Mělník). Krásné reliéfy cca 9 m vysoké, vytesané do pískovcových bloků. Je super, že jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech. Určitě je fajn navštívit i jeskyni Klácelka s prostorem před jeskyní zvaným Blaník. V lese jsou i další reliéfy. Cestou po modré je i Had (ve skále vytesaný had, přeťatý sekerou) a Harfenici (žena s harfou). Nejlepší je vyrazit během července, protože v celém lese rostou snad nejchutnější borůvky :). https://www.obeczelizy.cz/

  Naše děti milují Labyrintárium a park LOUČEŇ – sem chtějí jezdit často, baví je běhat a zkoumat labyrynty. My s manželem zase oceňujeme stín všudepřítomných stromů, kde je příjemně i v letních vedrech. My si s sebou vždy bereme piknikovou deku a občerstvení, protože celý park k piknikování vybízí. Tuším, že se dá i piknikový koš objednat. Dětem se líbil i zámek, kdy se dělají dětské prohlídky https://www.zamekloucen.cz/

  U Františkových Lázní je fajn přírodní rezervace SOOS http://www.muzeum-frantiskovylazne.cz/cz/o-rezervaci

  Nadchla nás i Farma Blaník http://www.farmablanik.cz/

  Odpovědět
 10. Pro Vás asi žádná novinka, ale pro mimopražské musím doporučit výlet do Prahy na Veletrh vědy v PVA EXPO Praha v Letňanech. Ať Vaše děti zajímá jakýkoliv obor, tady ho najdou – technické, historické, společenské vědy – prostě všechno – k vyzkoušení, prohlédnutí, vstup je zdarma a vystavovatelé vždy nadšení a zapálení. Klidně i se školkáčky – kouknete k tomu na letadla vedle na letišti, zajdete na proseckou bobovou dráhu, do staré aerovky nebo zajedete do kbelského lesoparku na zvířátka, bludiště a bosochodníček. Prostě pohoda výlet.

  A pro malé chemiky si dovolím doporučit sadu od Matelabu – i po půlroce u nás stále frčí.
  http://umedunek.blogspot.com/2018/12/domaci-chemicka-laborator_59.html

  Odpovědět
 11. Byli jsme o víkendu v kempu Karolina v západních Čechách, je to klidný kemp uprostřed Českého lesa, určirě ho doporučuji všem, kteří chtějí uniknout od shonu z města. V okolí je mnoho krásných míst k výletům. Rozhodně i pro cyklisty jako jsem já, která se bojí jezdit po silnici.

  V okolí doporučuji navšítívit Naučou stezku Vodní svět na Kolmu, kde žije také rodinka bobrů, to místo je moc krásné 🙂
  http://www.tachovsko.com/naucna-stezka-vodni-svet-na-kolmu.html

  Dále si určitě zajet podívat na Motýli farmu, která se nachází na sever od Františkových lázní, od kempu je vzdálená 54 km. A také přírodní rezervace SOOS.

  Při další návštěvě navštívíme zas další naučné stezky, je jich tam fakt hojně. 🙂

  A kdo by chtěl nějakou tu vědu, tak v Plzni rozhodně stojí za návštěvu Techmania Science Center, ta je top.
  https://techmania.cz/cs/

  Odpovědět
 12. Zatím máme 4-letého průzkumníka, takže v Liberci jsme byli jen v IQ parku. Vylezli jsme po několika hodinách, protože jsme měli hlad 😉 V létě jsme pak byli v Ekopark, kde děti byli nadšené z vodní stěny, blátivé kuchyně a čapího hnízda 🙂 Lesopark Horka máme na seznamu pro další návštěvu.

  Odpovědět
 13. U nás nejvíce zaujala brněnská zoo a také často navštěvujeme areál „Nováku“, jak píše výše Veronika Š.

  Odpovědět
 14. Jsme z města, odkud rádi vyrážíme s dětmi do přírody. Kluky mám školního a předškolního věku, takže někdy se jejich zájmy rozcházejí. Proto si užíváme geocaching (https://www.geocaching.com/play- lovení pokladů, kešek), což je koníček, díky kterému se dostaneme na zajímavá místa, dozvíme se třeba zajímavost o daném místě, dle velikosti kešky nás čeká i odměna – nějaká maličkost. Někdy čerpám inspiraci na venkovní aktivity ze stránek https://jdeteven.cz/cz/hry. A pak mají kluci rádi vodní hřiště, stezky bosé chůze a od malička hrajeme minigolf – to vše jsme si dosyta užívali na dovolené v lázních Jeseník – https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/lesni-hriste-haj-vily-ozdravy-v-jeseniku.aspx.

  Odpovědět
 15. Mohu doporučit Zoo Lešná ve Zlíně, po Praze za nás nejkrásnější zoo u nás (a že už jsme jich projeli:-) Poměrně nově mají expozici rejnoků, kde si je děti mohou po zakoupení potravy nakrmit z ruky – fantastický zážitek. A pak bych doporučila akci, která se koná jednou ročně na začátku června (tento rok už proběhla) – Armáda, lesnictví, myslivost v Libavé, kde Vojenské lesy a statky společně se zástupci Armády ČR připraví den pro veřejnost. K vidění je ukázka vojenské techniky, kombinovaná soutěž chladnokrevných koní, k vidění (a pomazlení:-) jsou pro děti domácí hospodářská zvířata, přichystané jsou aktivity v rámci lesní pedagogiky, ukázka vábení jelenů, to vše v prostředí vojenského prostoru, kam se člověk jen tak nedostane:-)

  Odpovědět
 16. Naše dcery i nás nadchlo Mraveniště v písecké Sladovně, inspirativní místo, se děti převtělí v mravence a může vypuknout i boj o kukly. Krátkodobé výstavy i přidružené dílny také stojí za to.

  Odpovědět
 17. A ještě na hmyzí téma kniha Můj sešit pozorování a aktivit Hmyz od Svojtky. Určený spíše školákům, ale zaujal velmi i předškolačku nápady i ilustracemi.

  Odpovědět
 18. My se právě vrátili z putovní akce Slide Czech. Jde o velkou až 300m nafukovací klouzačku, kterou organizátoři této akce postaví v některém z měst nebo míst v ČR a umožní na jedno odpoledne místním a okolním lidem fůru zábavy. Ano, je tam hodně lidí. Ano, čeká se fronta, ale je to prostě zábava! My si to skvěle užili.
  Dalším skvělým tipem je výlet do České Kanady, kde si v Maříži namalujete hrneček, v Landštejně prohlédnete nádherný hrad a prolezete lanové centrum, projdete Grasselovy (Grázlovy) stezky a uvidíte jeho trojmužnou předovku i sluj a pohrajete si na hřišti u rozhledny U Jakuba a uvidíte skalní útvar Ďáblova prdel. Přespat pak můžete v některém z drážních domků na úzkokolejné železnici vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

  Odpovědět
 19. Mám zajímavý typ ohledně dinosaurů, kteří zajímají skoro všechny děti.
  Navštívili jsme Trilopark (www.trilopark.eu) na Praze 4, kde byl krásný dvouhodinový program.
  Hodinu odborná přednáška s názornými ukázkami a zapojením dětí.
  Pak následovalo tvoření odlitků lebek a trilobitů ze sádry. Ještě si děti mohou odkopat velikou kostru dinosaura a zkusit si práci s preparační jehlou. ????

  Odpovědět
 20. tak určitě zoo zahrady v republice je jich dost, dále nás zaujala firma Rodas v Šestajovicích, zabývá se výrobou svíček, nejenom děti si mají možnost vyrobit svíčku, voskovky na malování, mýdlo glycerynový, koupelovou sůl namíchat dle libosti, ale i dozdobit si čokoládu, mají tam i zvířatka, http://www.rodas.cz/index1.php

  Odpovědět
 21. Praha: doporučuji procházku po Prokopském údolí, cestou je mnoho laviček, dětských hřišť a v konečné stanici dojdete k tramvaji či vlakovému nádraží.
  Ústecký kraj: doporučuji procházku na horu Říp, dá se tam vyjít i s kočárkem a nejlépe to spojit i s řípskou poutí.

  Odpovědět
 22. My milujeme ZOO, už jsme projeli všechny v ČR, takže tady je tip na jednu kousek za hranicemi: https://tierpark-zittau.de/home/
  Krásná malá ZOO se spoustou stromů a tím pádem stínu, s možností vstupu do některých ohrad, my jsme nejvíc času strávili díváním se na morčata a taky je tam krásné velké dětské hřiště.

  Odpovědět
 23. Doporučuji výlet do Boršic. Tak akorat dlouhá Stezka lovců mamutů, která jde zvládnout i s malými dětmi (naučná stezka s dřevěnýma sochama). Prodlouzit výlet můžete v Hospůdce na Haldě (farma, jizda na konich, hřiště, rybník s vodnim hřištěm). Příjemně strávené odpoledne 🙂

  Odpovědět
 24. Do IQlandie se chystáme v srpnu, vyhrát lístky by bylo moc fajn ?
  Naše tipy:
  1.) Jít s dětma na samosběr, teď jahod, v srpnu malin a ostružin. My sbíráme u Berry Servis. Starší dcerka si pak vyzkoušela nasbírané maliny prodat a vydělala si pár kaček ma pouť. Letos to plánuje zas.
  2.) Jet do Krumlova na divadelní představení Ztracený svět na otáčivém hledišti. Letos jedem pro velký úspěch podruhé.
  3.) Začít psát rodinnou kroniku.
  4.) Chovat doma šneky a pozorovat je. My je máme měsíc, tři šneky ze zahrady. Děti je krmí, čistí a všichni jsme se díky nim už dozvěděli spoustu zajímavého.
  5.) Návštěva Znojma a okolí. Je tam toho spousta. Děti nejvíc zaujal malovaný sklep v Šatově a vodní mlýn ve Slupu. Na obou místech zajímavé a přiměřeně dlouhé prohlídky pro celou rodinu včetně babiček. Navíc jsme na vinici našli pracovnice a vyptali se jich na to, co dělají. Moc zajímavé povídání. Děti teď chtějí jet na podzim na brigádu sbírat hrozny ?
  6.) Vyzkoušet wwofing, to je inspirace i pro nás, teprve se chystáme.
  7.) Jet na pár dní do Moravského krasu a pořádně si to tam užít, stojí to za to. Včetně úžasného Domu přírody ve Skalním mlýně. A pro rodiny se staršími dětmi doporučujeme vyzkoušet některou adrenalinovou trasu. My zatím byli jen bez dětí.
  8.) Přečíst si s dětmi Lovce mamutů, Osadu havranů. Teď začínáme Bronzový poklad a máme z knihovny doma už i Hrdinu Nika. Baví to nás i dcery 4 a 6 let. Dost nás to překvapilo, ale je to tak.

  Tak a jdu se nechat inspirovat od ostatních. Díky.

  Odpovědět
 25. Přijeďte k nám do Beskyd!
  Můžete třeba:
  – se projít po hřebeni příjemnou cestou Pustevny-Radegast-Radhošť (nahoru se dá vyjet lanovkou),
  – vyjít na Velký Javorník a vylézt na rozhlednu (zdarma),
  – užít si horský lanový park Tarzanie s pěti trasami,
  – navštívit hrad Hukvaldy nebo Starý Jičín,
  – zajet kus dál na jihovýchod na nádherné Pulčínské skály,
  – navštívit rodinný Festival Paseka, který se koná v prostorách lesní školky
  http://festival.klubnapasece.cz/ .

  My se ještě chystáme na
  – festival v ekovesničce Zaježové na Slovensku
  https://zajezka.sk/sk/content/festival-na-sekierskych-l%C3%BAkach-2019
  – malý hradní festival na Sovinci
  https://www.facebook.com/events/470651060407448/

  Knížku si teď nejvíc užíváme klasiku Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc (milé, vtipné a jednoduché příběhy dvou kamarádů), a chystáme se konečně vyrobit si něco podle Velké indiánské knihy Haú Kola.

  Díky za soutěž!
  🙂

  Odpovědět
 26. Zdravím, děkuji všem za skvělé tipy. Náhodný generátor vybral komentáře od
  Jany Kuvikové a Veroniky Olejníkové. Každá vyhrává 4 vstupenky do iQLANDIE.
  Moje děti nadchl tip od Terezy, která získá 2 vstupenky. https://bohousakarel.blogspot.com/2019/05/jeskynarem-snadno-rychle-svitava.html?m=1
  GRATULUJI!
  Jsme na cestách, info o výhře zašlu emailem v pondělí. Budu-li mít na e-mailu adresu, obratem hned v pondělí posílám i vstupenky.
  Sledujte blog, nová darovačka na blogu už příští týden.

  Odpovědět

Napsat komentář